Program Overview Day 1: Monday 8 April 2019 Day 2: Tuesday 9 April 2019 Day 3: Wednesday 10 April 2019

Day 2: Tuesday 9 April 2019


8:00 AM - 9:00 AM

Breakfast and Registration
Sponsored By: BuroHappold Engineering

9:00 AM - 9:15 AM

Welcome

Session 1: Opening Plenary

9:15 AM - 10:15 AM

1
Chair: Steve Watts, alinea Consulting
Andrew Danza, Multiplex
Karl Fender, Fender Katsalidis Architects
Hashimah Hashim, KLCC Property Holdings Berhad
Thomas Oetterli, Schindler
Mun Summ Wong, WOHA Architects

10:15 AM - 11:00 AM

Coffee Break
Sponsored By: Jay Paul Company

Session 2

11:00 AM - 12:45 PM

Track A:
Social & Urban
2A
Urban Habitat Award: District / Master Plan Scale
...
Chair: Anthony Cheung, Ronald Lu & Partners
Central Park, Sydney
Michael Goldrick, Frasers Property Australia
Muir Livingstone, Foster + Partners
Changsha Jinmao Meixi Lake International Plaza, Changsha
Chao Liu, Jinmao (China) Hotel Investments Management Limited
Quanhong Li, CallisonRTKL
One Shenzhen Bay, Shenzhen
Zhouwen Chen, Parkland Group
Marianne Kwok, Kohn Pedersen Fox Associates
UNI-Center, Shenzhen
Wei Sun, Horoy Holdings Limited
Wu Tao, CCDI Group
Track B:
Panel Discussions on Innovation
2B
...
Chair: Junjie Zhang, East China Architectural Design & Research Institute
Ru Bai, Horoy Holdings Limited
Tieshen Chen, Hanking Group
Wuren Wang, CITIC HEYE Investment CO., LTD.
Yiping Zhang, China International Marine Containers (Group) Ltd.
Track C:
Engineering & Construction
2C
Structural Engineering Award
...
Chair: Shonn Mills, Ramboll Group
181 Fremont, San Francisco
Ibrahim Almufti, Arup
CITIC Tower, Beijing
Peng Liu, Arup
Manhattan Loft Gardens, London
Zhaofan Li, Skidmore, Owings & Merrill LLP
Wilshire Grand Center, Los Angeles
Paul Fu, Thornton Tomasetti
YC Condominiums, Toronto
Daniel Snodgrass, Read Jones Christoffersen Ltd
Michael Montgomery, Kinetica
Track D:
Best Tall Buildings
2D
Best Tall Building Award: Under 100m
...
Chair: Tim Neal, CallisonRTKL
Emblem, Sydney
Bryan Zhang, JQZ
Phillip Rossington, BVN Architecture
Forma Itaim, São Paulo
Ana Bassat, Huma Desenvolvimento Imobiliário
Fermín Vázquez, b720 Fermín Vázquez Arquitectos
Kampung Admiralty, Singapore
Hwee Yian Ng, Housing & Development Board
Darren Chen, WOHA Architects
Lè Architecture, Taipei
Robert Tsai, Earnest Development & Construction Corporation
Yijun Qian, Aedas
The Opus, Dubai
Peter Stephenson, Omniyat Middle East Real Estate Developments LLC
Christos Passas, Zaha Hadid Architects
Track E:
CITIC Tower
2E
CITIC Tower – Development and Design Drivers
...
Chair: Peng Du, Council on Tall Buildings and Urban Habitat
The Way to Achieve CITIC Tower “Full Life Cycle Management Value”
Nengjun Luo, CITIC HEYE Investment CO., LTD.
Crafting the Vessel
Lei Li, Kohn Pedersen Fox Associates
Technical Realization of CITIC Tower Based on High Performance Target
Shao Weiping, Beijing Institute of Architectural Design

12:45 PM - 1:45 PM

Lunch
Sponsored By: Kohn Pedersen Fox Associates

Session 3

1:45 PM - 3:15 PM

Track A:
Social & Urban
3A
Innovation Award, Part I
...
Chair: David Malott, AI.
Parametric Digital Strategy for Morpheus
Bianca Cheung, Zaha Hadid Architects
Wolf Mangelsdorf, BuroHappold Engineering
Robotic Installation System for Elevators
Jonathan Mansour, Schindler
Christian Studer, Schindler
Track B:
Panel Discussions on Innovation
3B
...
Chair: James Parakh, City of Toronto Planning Division
Jon Gately, bKL Architecture
Tao Huang, Shenzhen Centralcon Real Estate Co. Ltd
Bryant Lu, Ronald Lu & Partners
Kourosh Salehi, LWK & Partners
Track C:
Engineering & Construction
3C
MEP Engineering Award
...
181 Fremont, San Francisco
Caroline Fenlon-Harding, WSP
Amorepacific Headquarters, Seoul
Lin Chen, Arup
Tom Cheung, Arup
Britam Tower, Nairobi
Ian Duncombe, chapmanbdsp
Raffles City Hangzhou, Hangzhou
Chin-fai Wong, Arup
Salesforce Tower, San Francisco
Kam Chuen (Vincent) Tse, WSP
Track D:
Best Tall Buildings
3D
Best Tall Building Award: 100-199m, Part I
...
Chair: Clare Swan, Ethos Urban
Amorepacific Headquarters, Seoul
Bokyoung Ju, Amorepacific Corporation
Christoph Felger, David Chipperfield Architects
Baidu Headquarters, Shenzhen
Yanfei Zhao, Baidu, Inc.
Zhaoming Wang, CCDI Group
Crystal Laputa Towers, Chengdu
Yaping Yang, Chengdu Wide Horizon Investment Group
Jay Cheng, 5+design
DUO, Singapore
Kemmy Tan, M+S Pte. Ltd
Ole Scheeren, Buro Ole Scheeren
Track E:
CITIC Tower
3E
CITIC Tower – Sustainability and Curtain Wall Innovations
...
Chair: Yanni Qi, CITIC HEYE Investment CO., LTD.
CITIC Tower Façade Engineering and Installation
Shenglin Zheng, Beijing Jangho Curtain Wall System Engineering Co., Ltd.
Construction Management and Innovative Technology of CITIC Tower
Yunping Zeng, China Construction Third Engineering Bureau Co., Ltd.

3:15 PM - 3:45 PM

Coffee Break
Sponsored By: Ronald Lu & Partners

Session 4

3:45 PM - 5:15 PM

Track A:
Social & Urban
4A
Innovation Award, Part II
...
Chair: Jeremy Rothschild, Council on Tall Buildings and Urban Habitat
What is Innovation?
Craig Moorfield, Multiplex
Self-Climbing Kokoon
Stefano Panseri, Despe S.p.A.
Viscoelastic Coupling Damper (VCD)
Constantin Christopoulos, Kinetica
Michael Montgomery, Kinetica
Track B:
Panel Discussions on Innovation
4B
...
Chair: Jing Wang, U.S. Green Building Council
Xiaomei Lee, Gensler
Ian Smith, thyssenkrupp
Jeff Tung, New World Development Company Limited
Jian Zhao, CITYGROUP DESIGN CO., LTD
Track C:
Engineering & Construction
4C
Geotechnical Engineering Award
...
Chair: William Maibusch, The Walsh Group
181 Fremont, San Francisco
Kirk Ellison, Arup
Avalon Brooklyn Bay, New York City
Tasos Papathanasiou, Langan Engineering
Panorama Tower, Miami
Danilo Nanni, DeSimone Consulting Engineers
Track D:
Best Tall Buildings
4D
Best Tall Building Award: 100-199m, Part II
...
Chair: Richard Lee, C.Y. Lee & Partners Architects/Planners
European Patent Office, Rijswijk
Edda Franz, European Patent Office
Diederik Dam, Dam & Partners Architecten
Manhattan Loft Gardens, London
Harry Handelsman, Manhattan Loft Corporation
Christopher Wollaston, Skidmore, Owings & Merrill LLP
Morpheus, Macau
Jayananda Jesudason, Melco Resorts & Entertainment
Viviana Muscettola, Zaha Hadid Architects
One Park Taipei, Taipei
Jiansheng Tsai, YUAN LIH Construction Co., LTD.
Ivan Harbour, Rogers Stirk Harbour + Partners
Track E:
CITIC Tower
4E
...
Chair: Nengjun Luo, CITIC HEYE Investment CO., LTD.
Lei Li, Kohn Pedersen Fox Associates
Peng Liu, Arup
Shao Weiping, Beijing Institute of Architectural Design
Yunping Zeng, China Construction Third Engineering Bureau Co., Ltd.
Shenglin Zheng, Beijing Jangho Curtain Wall System Engineering Co., Ltd.

6:00 PM - 8:00 PM

VIP Networking Reception at China Resources Tower



Program Overview Day 1: Monday 8 April 2019 Day 2: Tuesday 9 April 2019 Day 3: Wednesday 10 April 2019